Radzymin, Polska
+48 818 41 02

REGENERACJA CIEPŁA MLEKO-SERWATKA

Obecnie serwatka służy jako surowiec do produkcji szeregu poszukiwanych produktów. Żeby można było wykorzystać ją do dalszego przerobu, musi zostać wystudzona. Wymaga to użycia dużych ilości chłodu i co za tym idzie, dużych ilości energii do jego wytworzenia.

Mleko kierowane do kotłów serowarskich w temperaturze rzędu 32°C czerpane jest ze zbiorników magazynowych, w których zostało przygotowane do produkcji sera. Przechowywane jest tam w temperaturze najczęściej ok. 4÷8°C.  Proces repasteryzacji mleka serowarskiego musi w ostatecznym efekcie podgrzać strumień mleka kierowanego na serownię. Do ogrzania mleka potrzebna jest duża ilość ciepła.

Budując linię repasteryzacji mleka do produkcji serowarskiej, możliwe jest rozwinięcie instalacji o system racjonalnego zagospodarowania energią. Polega on na przeniesieniu energii cieplnej pomiędzy serwatką a mlekiem. Pozwala to zaoszczędzić zarówno duże ilości chłodu koniecznego do studzenia serwatki, jak i duże ilości ciepła do podgrzewania mleka. Nasze doświadczenie w tym zakresie, a przede wszystkim opinie użytkowników naszych instalacji o poziomie oszczędności energii, upoważniają nas do w pełni odpowiedzialnego oferowania takich systemów.

Warto nadmienić, że systemy regeneracji ciepła serwatkowego, zbudowane przez naszą firmę, realizowane były w różnych konfiguracjach i dla zakładów o różnej organizacji produkcji. Możliwa jest również budowa systemu regeneracji ciepła serwatkowego do współpracy z istniejącymi repasteryzatorami mleka.

Zalety:

•  dopasowanie układu regeneracji do potrzeb klienta,
•  praca systemu odbywa się w trybie automatycznym i nie wymaga od operatora podejmowania dodatkowych czynności,
•  ograniczenie zużycia energii oraz możliwość ponownego jej wykorzystania,
•  zerowe lub sprowadzone do minimum zużycie wody lodowej,
•  zminimalizowanie zużycie pary, przeznaczonej do dogrzewania mleka kierowanego na sery,
•  pełna elastyczność regulacji w szerokich granicach, wynikających ze zmian wydajności skojarzonych instalacji,
•  automatyczne dopasowanie istotnych parametrów wymiany ciepła przy zmianie wydajności aktualnego procesu,
•  system sterowania zapewnia optymalizację odzysku energii,
•  pewność osiągnięcia wymiernych korzyści finansowych.